Neohodnoceno

Briccodoro - Langhe Arneis DOC

www.danterivetti.com

Pro HO.RE.CA zákazníky nás prosím kontaktujte na www.vicinoalvino.cz

Skladem
Kód: 517
570 Kč
Kategorie: E-SHOP
Hmotnost: 1.2 kg
ALKOHOL: 13,0% vol.
ARCHIVAČNÍ POTENCIÁL: 2 - 5 let
DENOMINACE: Langhe DOC
DRUH: bílé
FORMÁT: 0,75 l
ODRŮDA: 100% Arneis
REGION: Piemonte
ROČNÍK: 2020
TEPLOTA SERVÍROVÁNÍ: 8 - 10 °C
TYPOLOGIE: tiché
POPIS: Název výrobku: víno Vyrobeno v Itálii Výrobce: viz etiketa Dovozce: Mediagate s.r.o., Brno, ČR Obsahuje oxid siřičitý

Kořeny vznešeného římského rodu Naevia, který dal jméno městečku Neive, ale také rodiny Rivetti, která v Neive žije a pracuje od poloviny 19. století. Nejprve "Pinin", pak Dante. Ten vede rodinné sídlo od druhé poloviny 70. let 20. století, kdy poprvé přijal jméno Dante Rivetti.
Pro toto vinařství Bricco di Neive není etiketa jen otázkou, jaké jméno se na láhev napíše. Je to pocit povinnosti dát prostřednictvím svých vín plný výraz klasickým piemontským odrůdám. Vína vyrobená z hroznů, které jsou zde doma, a ne víc než pro ty od Rivettů, když si uvědomíte, že rostou přímo vedle statku, kde rodina žije. Ve sklepě Dante Rivetti neznamená víno jen žít, ale také ho vyrábět.

 

Arneis - ůvod této bílé odrůdy sahá do dávných dob a není přesně známo, kde byla poprvé vypěstována. Po staletích rozkvětu ji těžce zasáhla krize vinařství a stěhování obyvatel z venkova do měst mezi dvěma světovými válkami. Koncem šedesátých let se omezil na několik řádků vysázených vedle Nebbiola, protože jeho velmi sladké a časně dozrávající bobule odháněly ptáky od výnosnějších černých hroznů.
Její obnovení a nedávný úspěch lze přičíst klonové selekci, která tuto odrůdu rozhodně vylepšila. Ještě před několika desetiletími byla réva poněkud deformovaná, a odtud možná pochází i její původní název, který v místním dialektu znamená "divoký" a "rozpustilý".

 

Zpět do obchodu